Esat KUTLUAY
Ana Sayfa
Hakkımızda
Tamamlanmış Projeler
Devam Eden Projeler
Konut Kredisi
Ziyaretçi defteri
İletişim
Kredi Faiz Oranları
Başvuru Evrakları
Konut Kredisi

Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisinin vadesi 1 ila 30 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca konut kredilerinde kefil aranmaması bu kredi türünü cazip kılar.
Genel olarak Türkiye’deki bankaların faiz oranları yüksektir; fakat mortgage yasasından sonra konut kredisindeki oranlar bir hayli düşmüştür. Fakat piyasalardaki durumlara göre faizler her saniye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden kredi alınmadan önce faizlerin durumu hakkındaki yorumları ve haberleri takip etmek en iyisidir.
Türkiye’de uygulanan konut kredilerindeki faiz genellikle sabittir. Yani kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmemektedir. İlk başta bakıldığında faizin sabit olması tüketiciler açısında oldukça avantajlı görünmektedir. Ancak bankalar kredi maliyeti riskini, alınan kredi faizinin içinde hesapladıkları için sabit faizli kredilerin oranları, olması gerektiğinden daha da yüksektir. Bazı bankalar değişken faiz sistemini kullanmaya başlamıştır.
 
Değişken faizli kredi de belirlenen bir endekse göre, kredi taksidine uygulanan faizin de değişmesi anlamına gelir. Böylelikle piyasadaki faizler düşerse, aylık taksitler düşer; tam tersi olarak da faizler yükselince taksitler yükselir. Ancak değişken faizli kredilerde, bankalar, kredi maliyetini kredi alan kişiye yansıttıkları için, bu sistemde uygulanan faiz oranları daha düşüktür.